NIEDZIELA NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE!

Dziś czeka nas spotkanie na żywo z reżyserką filmu „Tarantino: bękart kina" Tarą Wood, wspólne oglądanie transmisji spotkania po „Dlaczego podskakuję" oraz zapowiedzi reżyserskie filmów „Ważniejsza od królów" i „Malarka i złodziej"!

 

12:00: Reżyserka, Lauren Greenfield zapowie film „Ważniejsza od królów" („The Kingmaker") w naszym wydarzeniu!

Imelda Marcos została Pierwszą Damą Filipin w 1965 roku i nadal żyje tak, jakby pełniła tę rolę. Reżyserka Lauren Greenfield („Pokolenie pieniądza”, „Królowa Wersalu”) swoją opowieść o Imeldzie rozpoczyna w 2014 roku, kiedy ponad osiemdziesięcioletnia była Pierwsza Dama stara się przywrócić swojej rodzinie władzę w kraju. Jej syn Ferdynand „Bonbong” Marcos ubiega się o urząd wiceprezydenta. Film splata przeszłość i teraźniejszość. Imelda pozostaje niezachwiana, wierząc w swoją prawość. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Wazniejsza-od

14:00: Benjamin Ree (oraz tytułowy złodziej) zapowiedzą film „Malarka i złodziej" („The Painter and the Thief") w naszym wydarzeniu! 

Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego przestępców. Barbora stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu Karlowi Bertilowi Nordlandowi spotkanie. Bardzo chce odzyskać obrazy, ale jest też zafascynowana osobowością złodzieja.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Malarka-i-zlodziej

18:00: Spotkanie na żywo z reżyserką filmu „Tarantino: bękart kina" („QT8: The First Eight") Tarą Wood. Na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. Jest samoukiem. Z chłopaka pracującego w wypożyczalni kaset wideo stał się jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina. W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Tarantino%253A-bekart

20:00: Wspólne oglądanie transmisji spotkania zarejestrowanego podczas festiwalu po filmie „Dlaczego podskakuję" („The Reason I Jump") reż. Jerry Rothwell, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! Debata współorganizowana z Fundacją SYNAPSIS.  

„Dlaczego podskakuję” to zbiór esejów żyjącego z autyzmem i niemego Japończyka Naoki Higashidy. Napisał je w wieku 13 lat, chcąc wyjaśnić swoje zachowania i przybliżyć ludziom świat autystów. Film jest podróżą w świat autyzmu – intensywny, przytłaczający, często radosny, niezwykły i zmysłowy. Daje szansę zrozumieć, jak wygląda życie osób z autyzmem.                  

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Dlaczego-podskakuje

FILMY DNIA:

 

„Mafia to już nie to, co kiedyś" („The Mafia Is No Longer What It Used to Be") reż. Franco Maresco

 

25 lat po spektakularnym zabójstwie sędziów Borsellino i Falcone, sycyljiska mafia wciąż zatruwa serca i umysły mieszkańców Palermo. Pomimo oficjalnej celebry, którą najwyższe władze odprawiają co rok dla upamiętnienia śmierci sędziów, stosunek Sycylijczyków do całej sprawy jest niejednoznaczny. Twórcy filmu, przy udziale legendarnej fotografki mafii Letizii Battaglii, która gościła na naszym festiwalu w 2019 roku, ruszają z kamerą na ulice miasta, żeby spytać przechodniów o stosunek do zamordowanych sędziów.  

 ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Mafia-to-juz-nie-to%252C-co

„Stroiciel Himalajów" („Piano to Zanskar") reż. Michal Sulima 

Na swoje 65. urodziny Desmond postanawia podjąć się trudnego wyzwania. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim pianinem, transportowanym przez górskie przełęcze z pomocą jaków i kuców. Miejscem docelowym jest szkoła podstawowa w Lingshed. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono pianino i jednocześnie największe osiągnięcie w jego 40-letniej zawodowej karierze. Będzie to również symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Stroiciel-Him